Dobre sposoby na szybkie wycieczki objazdowe
Grudzień 14, 2017
Czyszczenie kanałów zębowych nie zawsze jest łatwe
Czyszczenie kanałów zębowych nie zawsze jest łatwe
Październik 6, 2018

W jakich przypadkach konieczne jest powtórne wykonanie leczenia kanałowego

W jakich przypadkach konieczne jest powtórne wykonanie leczenia kanałowego

Co wskazuje na to, że leczenie kanałowe nie zostało poprawnie wykonane?

Aby efekty pracy gabinetu stomatologicznego z Kalisza zabiegu utrzymywały się przez długi czas, a ząb mógł w pełni sprawować swoje funkcje, stomatolog musi starannie wyczyścić całe kanały korzeniowe i dokonać szczelnego wypełnienia. Jeśli jednak podczas zabiegu doszło do jakichkolwiek przeoczeń, u pacjenta mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Ból narasta, w szczególności w trakcie nagryzania lub podczas takich czynności jak zeskok, mocniejsze tupnięcie, czy skinienie głową. Ponadto, ból rozpowszechnia się w okolicę wierzchołka korzenia, stwarzając uczucie mrowienia i rozpierania dziąsła. Ząb może przestać być wrażliwy na ciepło i zimno, narastający ból potęguje się w szczególności w porze wieczornej i nocnej.

W niektórych przypadkach pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości przez długi czas. Zęba otacza stan zapalny, który nie daje o sobie znać, a z dnia na dzień natęża się siła jego działania. W pewnym momencie, pojawia się nieoczekiwany, ostry ból a także dochodzi do obrzęku i szeregu innych objawów, z którymi niezawołczenie należy zgłosić się do specjalisty.

Czy ząb z którego usunięto miazgę może boleć?

Podczas leczenia kanałowego u pacjenta może pojawić się ból w przypadku gdy miazga została zakażona bakteriami w wyniku niepoprawnego wypełnienia lub pominięcia przez dentystę kanałów. Bakterie tworzą stan zapalny , gdyż przenikają do tkanek osłaniających korzeń przez otwór okołowierzchołkowy. Z upływem czasu w kościach powstają ubytki i przestrzeń gdzie kumuluje się złożona z bakterii oraz komórek obronnych ziarnina. Organizm próbuje pozbyć się stanu zapalnego, a w wyniku może nastąpić jego otorbienie lub roztopienie.

W jakich sytuacjach potrzebne będzie ponowne leczenie kanałowe?

Konieczność powtórzenia zabiegu pojawi się w sytuacji gdy:

  • kanały nie zostały poprawnie wyleczone i nie usunięto z nich całej uszkodzonej miazgi,
  • dentysta przeoczył niektóre kanały lub są one niedrożne,
  • w kanałach pozostały części uszkodzonych narzędzi, np. pilnika lub igły,
  • wystąpi perforacja korzenia bądź komory zęba,
  • dojdzie do zmian okołowierzchołkowych w postaci torbieli, ropni, ziarniaków, przetok,
  • dojdzie do rozpowszechnienia zakażenia.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok