Contact with Magnetic Company
Marzec 16, 2015
Internetowa hurtownia bielizny – jak zrobić bezpieczne zakupy?
Kwiecień 27, 2015

O miodobraniu Kurpiowskim

Czym jest miodobranie? Tak słownikowo jest to sposób podbierania miodu pszczołom lub okres w którym się wykonuje tę czynność. Ale również jest to impreza organizowana przez ludność zamieszkującą Kurpie. Nawiązuje ona do tradycji, w której na zakończenie ciężkiej i długiej pracy(czasami mniej, czasami bardziej urodzajnej) organizowano festyn, zazwyczaj w dniu św. Michała. Była to idealna okazja do spotkania z członkami związków bartnych i do.. hucznej zabawy. Właśnie od tej tradycji wzięło się święto miodobrania kurpiowskiego. Jest to folklor w czystym wydaniu. Organizowany przez rdzennych mieszkańców tych terenów. Bez zbędnej koloryzacji, wszechobecnych fastfoodów i tym podobnym. Odbywa się co roku w tym samym dniu, każdy wie gdzie i o jakiej godzinie, a także czego może się po niej spodziewać i czego oczekiwać. Przede wszystkim każdy czeka na występy rdzennych mieszkańców tej pięknej krainy. Szczególnie na inscenizację wesela kurpiowskiego, tańce z panną młodą, degustacje potraw, alkoholi i miodów. Imprezą towarzyszącą są zawody sportowo-rekreacyjne. Co roku dodatkową atrakcją jest gościnny występ jednego z zagranicznych zespołów folklorystycznych.
Jaki jest cel obecnego corocznego organizowania tej imprezy? Ma to wiele celów, główne z nich to: przypomnienie nie tylko mieszkańcom Puszczy, ale i przybywającym coraz liczniej turystom, o różnych tradycjach i zwyczajach bartniczych(sposób hodowli pszczół, jak zbudować ul, jak traktować pszczoły, kiedy zaczynać wybieranie miodu itp), wspiera miejscowych artystów, poprzez możliwość corocznego wystawiania swoich prac, a co za tym idzie dorobienia się. Inną, ale równie ważną cechą tego festynu jest integracja społeczeństwa i promocja tego pięknego regionu wśród turystów z Polski i zagranicy.

Moc atrakcji: wystawy rękodzieła miejscowego, degustacje dań przygotowanych przez miejscowe gospodynie, duża ilość miodu pitnego i po tym festynie każdy jedzie do domu z uśmiechem na twarzy i wraca w każdym kolejnym roku, wraz z większą grupą znajomych.

Tekst przygotował Tomek Miodek. Więcej o miodzie i sprawach z nim związanych możesz przeczytać na stronie http://www.tomekmiodek.pl/prawnik-2

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok