Słynne zagraniczne produkty wchodzą na polski rynek z opóźnieniem
Październik 22, 2014
Coraz więcej Polaków kupuje samochody z salony
Październik 22, 2014

„Mushellka” może pokonać 100 km za 9 groszy

W miniony weekend początkujący uczeni z całej Polski spotkali się w Warszawie. Przed gmachem głównym Politechniki prezentowali zaprojektowane przez siebie super-ekonomiczne pojazdy, również łaziki oraz maszyny latające.

Pojazd „Mushellka” jest przedsięwzięciem składu Smart-Power z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Szef owego zespołu Mateusz Wąsik tłumaczy, iż krajowa młoda kadra naukowa posiada niezwykłe możliwości. W jego analizie, „ludzie nie są problemem”, nie ma też blokady młodych przez starą załogę. Kłopoty są jedynie z pieniędzmi na badania i realizację projektów. Mateusz Wąsik twierdzi, że powinny nadejść przemiany ustawodawcze usprawniające formalności przyznawania grantów.

„Pieniądze na projekty leżą na ulicy”, uważa z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi badacze zbudowali Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i wielokrotnie sami niweczą możliwości nie prowadząc projektów do końca. „U nas, jeżeli ktoś ma fajny projekt, zawsze znajdziemy pieniądze”, powiedział Polskiemu Radiu.

Ekspozycję zobaczyła też minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w debacie z Polskim Radiem uwydatniła „ogrom” okazji, spośród których dziś mogą korzystać młodzi odkrywcy. „Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich planów, lecz mogą czerpać z tak wielu możliwości oraz grantów, iż nie da się tego zestawić z latami moich studiów” , orzekła.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok