Rozgrzewka na 100%: popraw technikę treningu
Styczeń 27, 2015
stomatolog rotterdam 6
Polscy dentyści w Holandii
Luty 23, 2015

Fotowoltaika w Polsce

Panele słoneczne to w ostatnim czasie hit jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Dzieje się tak dlatego, że ich malejące cena idzie w parze wraz ze wzrostem ich wydajności. Jeszcze do niedawna inwestycja w fotowoltaikę w Polsce wiązała się z bardzo dużymi kosztami przy niewielkiej stopie zwrotu na przestrzeni wielu lat.

Zjawisko fotowoltaiczne zostało odkryte już w XIX wieku, ale ze względu na wysokie koszty produkcji nie cieszyło się sporym uznaniem, aż do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to w Ameryce zaczęły masowo powstawać farmy z panelami słonecznymi.

Za naszą zachodnią granicą w krajach takich jak Niemcy czy Austria energia pozyskiwana w ten sposób stała się na tyle popularna, że rządy w tych krajach zaprzestały dotacji wspierających takie inicjatywy. Obecnie w Polsce zaczyna być widoczny również ten trend.

Od 16 września 2013 roku weszła w życie ustawa, która wspiera pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Od tej chwili będzie możliwa sprzedaż wygenerowanej przez nasze panele siły elektrycznej do sieci, za wcześniej ustaloną kwotę.

Systemy fotowoltaiczne on-grid to rodzaj instalacji solarnej oddającej całą wytworzoną moc do sieci energetycznej. Wielkość instalacji w znacznym stopniu zależy od miejsca montowania instalacji i warunków technicznych panujących na miejscu. Najczęściej instalacje tego rodzaj montuje się na dachach lub fasadach budynków. Średnia moc energii produkowana przez systemy fotowoltaiczne zainstalowane na budynkach waha się między 2 kWp do 8 kWp.  Przyjmuje się, że do wyprodukowania ok. 1kW potrzebne jest 8m2.

Rozwiązania tego typu cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem. Od 16 września obowiązuje ustawa wedle które podłączenie własnej elektrowni słonecznej do sieci elektrycznej nie będzie wymagało zgody naszego providera. Wystarczy jedynie informacja o tym, że zostanie wykonana taka operacja.

Panele słoneczne to obecnie najlepszy sposób na wykorzystanie energii płynącej ze słońca i zaoszczędzenie pieniędzy na prądzie elektrycznym. Wraz z rozwojem technologii ich cena systematycznie maleje, a parametry generowania energii rosną.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok